Rytm architektoniczny to pojęcie, które większości z nas zapewne nic nie mówi

Rytm architektoniczny to pojęcie, które większości z nas zapewne nic nie mówi. Rytm kojarzy się ze szkolnymi zajęciami z muzyki i wyklaskiwaniem szeregów nutek, ewentualnie tańcem i skoczną muzyką – a jednak jest to również niezwykle istotne pojęcie z zakresu wykończenia wnętrz Warszawa. Rytm to wizualna powtarzalność, osiągana w aranżacji wnętrza poprzez tworzenie układów podobnych lub kontrastowych elementów. Zasadniczo, wyróżnia się pięć sposobów wprowadzania rytmu w wystroju wnętrza. Pierwszym z nich jest zwykłe powtórzenie z przesunięciem.

Taki rytm otrzymujemy np. wieszając obok siebie kilka takich samych półeczek lub podobnych obrazków w takich samych ramkach. Bardziej skomplikowanym pomysłem jest progresja, czyli stopniowe zwiększanie rozmiaru elementów lub tonalne przejścia kolorystyczne. Progresywne rytmy dobrze sprawdzają się przy schodach bądź we wnętrzach o nietypowym kształcie. Trzeci sposób to gładkie przejście wizualne.

Przejście ma kierować wzrokiem tak, aby łagodnie prześlizgiwał się on po kolejnych etapach rytmu – dlatego powszechnie spotyka się tu zakrzywione powierzchnie i elementy. Ważnym i często stosowanym sposobem wprowadzania rytmu jest także kontrast. Może on się przejawiać zarówno w kolorystyce, połączeniu przeciwstawnych styli jak i materiałów – w każdym przypadku należy jednak uważać, aby nie przesadzić. Ostatni sposób to promieniowanie. Ten rytm posiada pewien punkt centralny, wokół którego koncentrują się elementy. Przykładem może być grupa obrazków otaczających okno lub krzesła porozstawiane dookoła stołu.