Projektowanie wnętrz może się wydawać rodzajem sztuki

Wykończenia wnętrz Warszawa może się wydawać rodzajem sztuki, który – podobnie jak malarstwo, muzyka czy poezja – nie posiada żadnych ograniczeń i dozwala całkowitą dowolność. Oczywiście, można w ten sposób podchodzić do pracy projektanta, jednak zapomina się wówczas o jednym – aranżacja to sztuka użytkowa, więc w zaprojektowanym wnętrzu ktoś będzie mieszkał, pracował, spał, przyjmował gości itp. Oczywiście nikt nie lubi przebywać w pomieszczeniach, które są brzydkie czy po prostu źle zaprojektowane, dlatego projektanci stosują się do kilku zasad.

Podstawą projektu wnętrza jest punkt centralny (obiekt, na który jako pierwszy zwraca się uwagę przy wejściu do pomieszczenia) oraz rytm architektoniczny. Rytm to pojęcie kojarzone z muzyką, jednak w aranżacjach wnętrz posiada podobne znaczenie. Rodzaj rytmu określa powtarzalność podobnych lub takich samych elementów wystroju pomieszczenia. Rytm może być wprowadzany na różne sposoby – poprzez kontrast, progresję (zmianę rozmiaru elementów), gładkie przejście tonalne czy zwykłe powtórzenia.

Oczywiście, rytm można stworzyć z różnych elementów wystroju. Może to być powtarzający się wzór na tapecie, układ poduszek na kanapie czy obrazków na ścianie. Rytmem jest także rozstawienie krzeseł dookoła stołu, utrzymana w jednej konwencji meblościanka, a także seria podobnych półeczek. Dobry projekt wnętrza to taki, w którym rytmy elegancko się przenikają i tworzą spójną całość, jednocześnie nie wprowadzając poczucia monotonii – szczególnie ważne jest, żeby różnych rytmów nie było zbyt dużo ani zbyt mało.